Mājoklis pirmajām dienām 

127Mājokļa meklēšana ir pirmā lieta, ar ko būtu jānodarbojas pēc nokļūšanas galamērķī. Prātīgi pirmajām pāris dienām būtu jau internetā rezervēt lētu viesnīcu/hosteli. Tas, cik dārgu apmešanās vietu izvēlēsies, atkarīgs no Tava budžeta. StudentTour neiesaka izvēlēties dārgāku par 25 USD dienā, jo, ja nāksies tur uzturēties ilgāku laiku, tas var sanākt pārāk dārgi. Ļoti laba alternatīva ir pirms vasaras sākuma pievienoties tādām komūnām, kā www.couchsurfing.org vai www.hospitalityclub.org.

Šajās mājas lapās var atrast ceļot mīlošus un izpalīdzīgus cilvēkus, kuri ir ar mieru atvēlēt dīvānu vai istabu savā mājoklī kādam ceļotājam BEZ MAKSAS. Izveidojot savu lietotāja profilu un norādot plānoto galamērķi, Tu varēsi noskaidrot, kurš cilvēks attiecīgajā laikā un vietā varēs atvēlēt savu istabu vai „dīvānu” Tavai izmitināšanai. Uzticēties šiem cilvēkiem varēsi tādēļ, ka pirms došanās ceļā ir iespējams izlasīt citu lietotāju komentārus, kuri viesojušies pie šī konkrētā cilvēka. Bet ir arī neliels āķis – ja vēlies saņemt par sevi labas atsauksmes, Tev būtu jāpiedāvā izmitināšana arī pie sevis. Šādi varēsi iegūt labas atsauksmes un iespējamība, ka Tevi kāds gribēs izmitināt, palielināsies. Protams, ir iespējams sarunāt pajumti arī tad, ja par Tevi vēl nav neviena atsauksme, bet tas būs salīdzinoši grūtāk. Lai gūtu labāku izpratni par šo komūnu darbības principiem – reģistrējies un izpēti tās.

Kādi ir CouchSurfing plusi Work & Travel studentam?

1. Ietaupīsi naudu par naktsmītni, kamēr nebūsi atradis pats savu mājokli. Hostelis maksā apmēram 20 dolārus dienā. Nedēļā tas sanāk jau aptuveni 140 dolāri. Izmantojot CouchSurfing, Tu nemaksāsi neko. CouchSurfing lietotāji parasti ir gatavi izmitināt ceļotājus uz pāris dienām, bet, ja iznāk kārtīgāk sadraudzēties, tad ir pat iespējams runāt par ilgāku palikšanu.

2. Izmantojot CouchSurfing, Tu iepazīsies ar kādu vietējo, kurš varēs Tev pastāstīt par transporta sistēmu, dzīvi pilsētā, zinās ieteikt lētākos veikalus, labākos apskates objektus u.tml. Iespējams šis cilvēks, kurš Tevi izmitinās, varēs Tev palīdzēt arī atrast pastāvīgu dzīvesvietu un darbu, vai sniegt lietderīgus padomus. Pat ja Tev jaunais paziņa nevarēs ar to palīdzēt, nekad nevar zināt, iespējams viņam ir draugs, kuram tieši vasaras sezonai vajadzīgs kāds darbinieks.

Pastāvīgas apmešanās vietas meklēšana

Parasti J-1 studenti apvienojas grupās un īrē mājokli vasarai kopā. Tā ir jautrāk un var ietaupīt naudu. Parasti, pāris mēnešus pirms vasaras sākuma, Facebook tiek izveidotas domubiedru grupas, kur pulcējās tie baltiešu studenti, kuri vasarā piedalīsies Work&Travel programmā. StudentTour, aptuveni ap to pašu laiku, arī rīko iepazīšanās vakaru neformālā gaisotnē visiem programmas dalībniekiem. Šeit arī visbiežāk notiek sadalīšanās pa studentu grupiņām, kuri vasarā dzīvokli īrēs kopā. Tas ir lielisks veids, kā pirms vasaras sākuma jau atrast draugus un sākt izstrādāt rīcības plānu par dzīvesvietas meklēšanu. Pēc nokļūšanas galamērķī katrai grupai ir ieteicams sadalīt savā starpā uzdevumus – daži meklē dzīvokli laikrakstu sludinājumos, citi Internetā, bet pārējie dodas apskatīt sarunātās dzīvesvietas klātienē. Noderīgas vietnes dzīvesvietas meklēšanai:

Uzsākot īrēt mājokli, sākumā jāsamaksā pirmā mēneša īre, drošības nauda un dažreiz arī māklera komisijas nauda. Drošības nauda jeb depozīts ir summa, no kuras izīrētājs var atskaitīt izīrēšanas laikā viņa īpašumam nodarītos materiālos zaudējumus. Depozīts nedrīkst būt lielāks par viena mēneša īres summu un nesedz dabīgā dzīvokļa nolietojuma radītos zaudējumus. Pirmo reizi apskatot savu jauno mājokli, centies atklāt tā trūkumus un, lai novērstu vēlākus pārpratumus, pievērs tiem izīrētāja uzmanību. Izīrētāji labprātāk izīrē dzīvokļus pēc iespējas mazākām grupām un īrniekiem uz ilgāku palikšanas termiņu. Tāpēc, necentieties patiesību pārāk izpušķot! :)

Uzmanību!

Esi piesardzīgs meklējot dzīvesvietu! Nekad neko nemaksā pirms neesi mājokli redzējis. Uzzini precīzi par ko un cik daudz ir jāmaksā, vai ir paredzamas arī kādas piemaksas utt. Ja kāds dzīvoklis vai istaba ir manāmi lētāka par citām līdzīgām, noteikti noskaidro, vai tā gadījumā neatrodas kādā sliktā rajonā un vai nav sliktā stāvoklī.

P.S. Iepriekš minētie norādījumi ir paredzēti kā ieteikumi. Darba un apmešanās vietas meklējumos  Tev pašam jābūt saprātīgam un atbildīgam par savu lēmumu. StudentTour ir gatavs Tev palīdzēt ar padomu, bet neuzņemas atbildību par nevienu no pieņemtajiem lēmumiem.